O rajstopach

Rajstopy -to garderoba damska, produkowane są z różnych  surowców.

Rajstopy są produkowane z nylonu, nazwa nylon jest opatentowana inne nazwy to poliamid ,
elastil takie rajstopy są wytrzymałe, elastyczne, nie gniotą się,
jednak rajstopy w 100 % z poliamidu słabo przylegają do nóg łatwo się drą i mocno zaciągają.

dlatego producenci dodawają do nich inne włókna
elastan (inne nazwy lycra, dorlastan, spandex)- rozciągliwe mocne tworzywo nie elektryzują się i nie uczulają. charakteryzuje się dużą elastycznością.
jeśli na opakowaniu będzie znak logo lycra znaczy ze to oryginalna lycra
Im większa, tym rajstopy bardziej elastyczne.
(z tych włókien nie produkuje się w 100% wyrobów rajstop)

Lycra 3D  które posiadają większą ilość elastycznych włókien, będących połączeniem lycry i nylonu.
włókno lycra użyte jest we wszystkich 4 rządkach dzięki temu rajstopy są  elastyczne dobrze przylega do nóg nie zaciągają się.


stretch – rozciągliwy materiał syntetyczny. Jest zamiennikiem lycry, ale nie jest w stanie dorównać jej elastycznością. Zazwyczaj dodaje się go do rajstop ze średniej półki cenowej.

nylon – podobnie jak lycra jest to materiał syntetyczny wynaleziony przez firmę DuPont i stosowany jako materiał pończoszniczy od lat ’40 dwudziestego wieku. Nylonowe pończochy szybko wyparły jedwabne i nic dziwnego – nylon jest wyjątkowo trwały i wytrzymały. Obecnie z nylonu produkuje się ekskluzywne pończochy.

mikrofibra – mieszkanka włókien poliamidowych i poliestrowych.
rajstopy z włókna poliamidu i poliestru sa 5 razy wytrzymałe niż włókna naturalne,
takie rajstopy są odporne na zaciąganie, są lekkie, dobrze trzymają ciepło.

bawełna – może być dodawana jako domieszka, ale może też być głównym składnikiem . Bawełna jest materiałem naturalnym, a więc – przyjemnym dla skóry. Jest elastyczna i ciepła, bawełniane rajstopy są dobre na zimę.

DEN CZYLI GRUBOŚĆ:

den grubość okresla nam długosc włókna uzytego do prrodukcji rajstop
1 den oznacza ze 9 km nici waży 1 gram,
najmniejsza gramaturą jest grubość 6-8 den sa dobre na lato łatwo się drą.
15-20 den taki standard do biura do kreacji wieczorowej.
Na sklepowych półkach najczęściej znajdziesz rajstopy o grubościach : np.  6-8 den, 15 den , 20 den, 40 den, 60 den, 100 den.

rajstopy o grubości DEN ubieramy w zależności od stroju, okazji i pory roku.

Wykończenie rajstop:

Część majtkowa
Rajstopy dzielą się na majtkowe i bezmajtkowe. Rajstopowe majtki to dodatkowe zabezpieczenie nie tylko przed urazami mechanicznymi i zaciąganiem, ale też przed zimnem. Rajstopy bezmajtkowe stanowią coś na kształt drugiej skóry, jednak dużo łatwiej o ich zaciągnięcie.
bez majtkowe które nadają się do mini i szortów

Klin
Klin to element rajstop wykonany z grubszego materiału w części majtkowej.


.
Wzmocnienia palców
Większość rajstop posiada wzmocnienie w strefie stopy. Przeważnie jest to zgrubienie materiału w części palcowej, czasem, rzadko, również w strefie pięty.
Wzmocnienie może być zakończone specjalnym szwem, który zapobiega powstawaniu oczek. Dzięki niemu, nawet jeśli zdarzy Ci się zaciągnąć rajstopy w strefie palców, jesteś bezpieczna – oczko pozostanie na stopie, a rajstopy będą się jeszcze nadawać do użytku.
bez wzmocnienia na stopach do odkrytych butów.


Stopień matowość  i przezroczystość
Pporuszyć należy jeszcze dwie ważne kwestie – stopień zmatowienia i przezroczystości rajstop.
Jeśli chodzi o zmatowienie, możesz spotkać się z określeniami „mat” (matowe), „semi-mat” (półmatowe) i „shine” (błyszczące). Rajstopy typu „shine” zawierają błyszczące włókno, może to być np. Lycra elstan itp.

Oprócz stopnia zmatowienia zwróć też uwagę na to, czy rajstopy są przeźroczyste czy kryjące. Do produkcji rajstop kryjących używa się specjalnych, puszystych włókien, dlatego na nodze wyglądają jak druga skóra. Rajstopy przeźroczyste produkowane są z włókien gładkich i tworzą na nogach jedynie mgiełkę, przez którą widać skórę.

.....................................................................................................................................

Jaki materiał wybrać?


Elastan, spandex, dorlastan, linel – odpowiada za idealne dopasowywanie się rajstop do sylwetki nawet po wielu praniach czy po kilkunastu godzinach noszenia.

Lycra i lycra 3D- Przędza lycry jest dziana w każdym szeregu. Dzięki temu rajstopy mają bardzo dobre właściwości: świetnie się rozciągają, idealnie przylegają do nóg. Odpowiednio utkana, wykazuje właściwości przeciwżylakowe. Medyczne rajstopy z lycrą powodują delikatny, stopniowalny ucisk, dzięki czemu pobudzają krążenie krwi i niwelują uczucie „zmęczonych nóg”. Ponadto rajstopy z lycrą stosowane są również w profilaktyce cellulitu.

Poliester- materiał na rajstopy z dodatkiem poliestru jest niezwykle wytrzymały na rozciąganie, a także na gwałtowne zmiany temperatury.  

Mikrofibra – połączenie włókien poliamidowych i poliestrowych. Produkuje się z niej rajstopy kryjące i pół kryjące. Jest bardzo wytrzymała, odporna na zaciągnięcia, a do tego lekka i miękka.

Wełna i bawełna – naturalne materiały. Pozwalają skórze oddychać, są miłe w dotyku i dobrze trzymają temperaturę, dlatego dodaje się je do grubszych, zimowych rajstop.

Co to jest skrót DEN?


DEN (denier) jest to jednostka gęstości liniowej włókien syntetycznych, krótko mówiąc grubość splotu. W sprzedaży występują rajstopy grubości od 5 do aż 300 DEN.

5-10 den to rajstopy praktycznie niewidoczne na nodze, bardzo delikatne i przeźroczyste. Idealnie nadają się na lato, gdy nie możemy pozwolić sobie na gołe nogi lub chcemy nadać im ładnego koloru.

15-20 den to najpopularniejszy przedział grubości rajstop, są cienkie, bardzo delikatne i mocno prześwitujące. Świetnie sprawdzą się w biurze oraz w innych sytuacjach biznesowych. Są wygodne w noszeniu, a jednocześnie eleganckie.

30-40 den lekko kryjące rajstopy, na zgięciach kolan czy udach, może prześwitywać skóra. Ładnie komponują się z cięższymi tkaninami takimi jak dżins, sztruks oraz z grubymi swetrami.


60- 300 den to modele mocno kryjące. Są świetne na zimę oraz prawdziwe mrozy. Rajstopy dają efekt głębi i wyrazistości koloru oraz zapewniają ciepło. Podobnie jak grubość 40 den idealnie współgrają z ciężkimi materiałami i zimowymi botkami, czy kozakami.

Matowe, półmatowe czy błyszczące?


Warto pamiętać, że rajstopy błyszczące nie będą pasować do każdej stylizacji i okazji. Przeznaczone są one głównie dla Pań o szczupłych nogach, do stylizacji wieczorowych.

Rajstopy matowe i półmatowe (zwłaszcza te w ciemniejszych kolorach) wysmuklają i wydłużają nogi. Nadają się zarówno do pracy, jak i na wszelkie poważne okazje.

Kolor?


Zacznijmy od kolorów klasycznych. Możemy dobrać kolor idealnie do odcienia swojej skóry tworząc "drugą skórę”, lub o odcień ciemniejsze, dzięki czemu zyskamy efekt opalenizny. Tutaj również warto posiłkować się wiedzą sprzedawców, którzy znają różnicę w kolorach pomiędzy producentami oraz wiedzą jak odpowiednio dobrać kolor. 

Do kolorów klasycznych możemy zaliczyć też grafity oraz czerń. 


Wybierając bardziej odważny kolor rajstop warto posiłkować się kołem kolorów, aby idealnie współgrały ze stylizacją. 

Wzór?


Wzorzyste rajstopy rzucają się w oczy, mogą dzięki temu pomóc nam odciągnąć uwagę od innej części ciała. Te niewłaściwie dobrane mogą jednak sprawić, że nasze nogi będą wyglądać na grubsze i krótsze.

 

Pionowe pasy- takie modele dyskretnie podkreślają linię nóg, a jednocześnie nie zaznaczają jej na tyle mocno, by skupiała na sobie całą uwagę otoczenia. Doskonale sprawdzą się u niskich Pań.

Warto wspomnieć tu tez o rajstopach z pionowym szwem z tyłu. Przez lata stały się symbolem seksapilu. Dają niesamowicie kobiecy efekt np. w połączeniu z klasyczną ołówkową spódnicą.


Kabaretki- znane chyba każdej z nas. Te z dużymi oczkami nadadzą się dla kobiet chudych, które chcą dodać sobie objętości, natomiast te skonstruowane z drobnej siateczki w żadnym wypadku nie będą pogrubiać nóg, a dodatkowo taki deseń minimalizuje ryzyko uznania stylizacji za nieadekwatną do sytuacji.

Wykończenie?

 

Część majtkowa- rajstopy dzielą się na majtkowe i bezmajtkowe. 

Klin- to element rajstop wykonany z grubszego materiału, który zakrywa miejsca intymne lub/i część pupy. Często o tym czy rajstopy mają klin decyduje rozmiar. Dzięki takiemu wzmocnieniu rajstopy będą trwalsze.

Niektóre rajstopy w większym rozmiarze posiadają dwa kliny, dzięki czemu nawet bardzo rozciągnięte, wytrzymują i nie przerywają się. 

Szwy- wybierając obcisłą sukienkę warto postawić na rajstopy z płaskim szwem lub bezszwowe, które nie będą się odznaczać.


Część palcowa-  jest to zgrubienie materiału przy palcach (rzadko pojawia się również wzmocnienie pięty). Do butów bez zakrycia palców pasują rajstopy z niewidocznym wzmocnieniem. Możesz też wybrać wersję bez wzmocnienia, są one jednak mniej trwałe.

Rozmiar?



Wybierając rozmiar warto posiłkować się tablą rozmiaru danego producenta (możemy znaleźć ją z tyłu opakowania). Do ustalenia rozmiaru potrzebny jest nam wzrost oraz obwód bioder lub waga (w zależności od producenta).